Petr Narwa pro E15: Pracovníci ve skladech chtějí mít také kvalitní pracovní prostředí
16. 02. 2022
V Komentáři pro Deník E15 píše Petr Narwa, Head of Transaction & Consulting Services z Prochazka & Partners o budoucnosti industriálních nemovitostí a certifikaci WELL.
Nájemci skladů žehrají nad tím, že není dostatek pracovní síly, a proto zvažují a častokrát se nezdráhají investovat stamiliony do automatizace – z posledních větších nájemců investoval do automatizace kupříkladu Rohlík Tomáše Čupra či Zásilkovna Simony Kijonkové. Někdy automatizace není možná nebo dostatečně rentabilní, a proto je nasnadě zvážit alternativní možnosti a například zatraktivnit pracovní prostředí pro zaměstnance ve skladech a získat certifikaci WELL. Doposud v České republice není ani jeden sklad s touto certifikací a pokud podnikatelé chtějí, aby ve skladech někdo v budoucnu pracoval, měli by o WELL usilovat.
Co je WELL a proč do toho jít?
Developeři komerčních realit se doposud chlubili zejména certifikacemi LEED a BREEAM. Pokud jimi budova disponuje, znamená to, že byla postavená šetrně k životnímu prostředí, ale jaksi se zde pozapomnělo na to podstatné – na člověka, který ve skladu či výrobě pracuje.
To se rozhodla změnit nová certifikace WELL. Tu nyní má jen 22 projektů v České republice a všechny jsou to kancelářské budovy. Certifikace WELL sleduje 10 proměnných z pozice kvality vnitřního pracovního prostředí a celkové pohody zaměstnanců – kvalitu vzduchu a vody, zdravé pokrmy na pracovišti, dostatek denního světla a pohybu, teplotní komfort, míru hluku, zdravé materiály ve vybavení, celkový well-being, který ovlivňuje kognitivní a emocionální stránku pracovníků, podporu přístupu ke zdravotní péči a inovacím.
Výhody takového pracovního prostředí jsou pak nasnadě. Lidé jsou zdravější, pracuji efektivněji, jsou motivováni k lepším výkonům a mají možnost si odpočinout v atraktivním pracovním prostředí i přes to, že samotné sklady s regály nejsou místa, která by oplývala přívětivým designem.
Budoucnost industriálu
Historicky první sklad s WELL certifikátem postavila v roce 2019 společnost Prologis v nizozemském Tilburgu. Sklad byl postaven jako build-to-suit pro dlouholetého klienta Pantos s cílem co největší osobní pohody zaměstnanců. Sklad tak disponuje denním světlem, cirkulací vzduchu s monitoringem množství CO2, izolačními trojskly či vytápěnou podlahou. Odpočinkové zóny jsou na mezaninech mimo přímý provoz, stojí blízko prosklené části skladu, mají níže položená automatizovaná světla a designová pítka pro propagaci pití kvalitní kohoutkové vody. To samozřejmě není kompletní výčet toho, jak Pantos v Tilburgu zvyšoval osobní pohodu svých lidí.
A osobní pohoda znamená i vyšší pracovní nasazení a produktivitu práce. To si jako první na světě uvědomily před 20 lety IT firmy v Silicon Valley a investovaly nemalé částky do kancelářského vybavení. Přibližně před pěti lety, při nedostatku pracovníků, se tuzemské kancelářské firmy začaly předhánět v tom, kdo svým lidem poskytne lepší místo k práci. Kanceláře se tak staly náborovým nástrojem pro mladou generaci. Tato motivace se pak propsala nejen do designového atypického nábytku a kvalitních ergonomických židlí, ale také do poskytování celé řady zajímavých benefitů přímo na pracovišti.
V soutěži Kanceláře roku, kterou již pět let organizujeme, tak velmi často vidíme v kancelářích masérny, saunu, fitko, zábavní místnost s fotbálkem, PlayStationem či simulátorem golfu, ale dokonce i místo určené pro zdravotního šlofíka. Nemluvě o tom, že pracovat s notebookem se dá dnes již odkudkoliv.
Tak snad se brzy této proměny pracovního prostředí dočkají i lidé z českých skladů, jinak v nich nebude chtít nikdo pracovat.