(+420) 222 242 342
Menu

Novinky

M&A trh v oblasti Real Estate symbolizuje vyčkávání

16. 06. 2020
Commercial Real Estate

Koronavirová krize si již vybírá svou daň i na trhu fúzí a akvizic v oblasti realit, který je aktuálně zmražený. Transakce, které byly ve vyšším stadiu rozpracovanosti již před vypuknutím restriktivních opatření, sice dobíhají.

Na druhou stranu se ale transakce, které byly na počátku, zastavily či odložily s tím, že kupující čekají na další vývoj ekonomické situace, případně spekulují na pokles ceny. Reálný dopad uvidíme nejdříve ve 3. čtvrtletí 2020, spíše až v první polovině roku 2021.

„V pojištění fúzí a akvizic vidíme v souvislosti s krizí poptávku po méně obvyklých produktech, například krytí odpovědnosti v souvislosti s daňovými riziky (tax liability) a identifikovanými riziky jako jsou např. otevřené soudní spory, zneplatnění licencí a znečištění životního prostředí (contingent risk) či pojištění firem v insolvenci,“ říká Hana Pavelková, specialistka na M&A pojištění ve společnosti RENOMIA.

Třetí kvartál 2020 rozhodne

Ve třetím a čtvrtém čtvrtletí roku 2020 se teprve začne zjišťovat jaká jsou očekávání investorů, co chtějí kupovat. Předkrizové ceny za reality nejsou motivační, ačkoliv prodávající zatím slevovat nechtějí. Úplný rozsah krize a její vliv na ceny komerčních realit se tak plně promítne až během první poloviny roku 2021. 

„Z pohledu atraktivity investování během krize určitě záleží na segmentu komerčních realit. Do hotelů či nákupních center potečou letos maximálně vysoce spekulativní peníze. U ostatních teprve uvidíme. Například u kanceláří se aktuálně nájemci snaží snížit kapacitu o 10-20 %, případně ji držet nebo se snaží přebytečné metry udat na podnájem,“ říká Petr Narwa, Head of Transaction & Consulting Services ve společnosti Prochazka & Partners.

Nejlépe tak z pohledu investorů dnes vycházejí industriální nemovitosti. Obecně lze říct, že investoři apetit neztratí, spíše naopak, nicméně bude záležet na situaci potenciálního prodávajícího, aby se cenová očekávání potkala, v čemž vidím největší hrozbu pro zdárné uzavření budoucích transakcí,“ dodává Narwa.

To že, část investorů bude sázet na vysoce spekulativní transakce – nejen hotelů, či obchodních center – potvrzuje částečně i poptávka po pojištění tzv. „distressed assets“, neboli firem v insolvenci. K tomu Pavelková dodává: „Pojistitelé ze západní Evropy očekávají zvýšenou poptávku po pojištění firem v insolvenci. Jsou ochotni krýt firmy, které mají zdravý základ, a do finančních potíží se dostaly jen vlivem pandemie.“

O společnosti Prochazka & Partners

Společnost Prochazka & Partners v roce 2013 založil Radek Procházka a dnes je vedoucí společností výhradně zaměřenou na zastupování nájemců v oblasti komerčních nemovitostí. Poskytuje komplexní servis pro nájemce v segmentech Offices a Industrial (přejednání, relokace, expanze, nákup či výstavba na klíč) a svým klientům zajišťuje i architektonické a projektové poradenství a management (Design & Build). Společnost od roku 2016 vyhlašuje také odbornou soutěž Kanceláře roku. Více o společnosti na www.prochazkapartners.cz.

O společnosti RENOMIA

RENOMIA, a. s. je mezinárodní společnost, založená v roce 1993 v České republice, která poskytuje komplexní služby v oblasti pojištění, risk managementu a financí jak firmám, tak domácnostem. Díky svým dceřiným společnostem v sedmi zemích Evropy, partnerským sítím a dlouhodobé spolupráci s největšími světovými pojišťovacími makléři nabízí RENOMIA své služby klientům na celém světě. Strategickým partnerem RENOMIA je společnost A. J. Gallagher, čtvrtý největší pojišťovací makléř na světě. Více o společnosti na www.renomia.cz.

Vyšlo například na E15

Archiv novinek
Průmyslové nemovitosti

Trh průmyslových nemovitostí v Česku je ve špatné kondici

23. 05. 2024

Vnitřní prostory obchodního domu Máj se budou pyšnit jedinečným designem od Prochazka & Partners

16. 05. 2024

V soutěži Kanceláře roku bude usilovat o ocenění rekordní počet realizací

14. 05. 2024
Radek Procházka
Managing Partner
#

Domluvit schůzku

Stavte se u nás na kávu nebo nám zanechejte Vaše číslo
a my se rádi ozveme ve Vámi preferovaný čas.

    Kontaktujte mě
    ×
    Kontaktní formulář