(+420) 222 242 342
Menu

Novinky

Zelená výstavba jako klíč k udržitelným industriálním nemovitostem a odchodu od ruského plynu

21. 02. 2024

Ve světě industriálních nemovitostí dochází k výraznému posunu směrem k udržitelným a energeticky efektivním řešením. Jedním z hlavních trendů je zelená výstavba, která přináší řadu výhod jak pro investory, tak pro životní prostředí. Klíčovým aspektem této transformace je odchod od závislosti na ruském plynu a přechod k alternativním zdrojům energie, jako jsou tepelná čerpadla. Ta se ukázala jako efektivní řešení pro pokrytí tepelné spotřeby ve skladech a halách, zejména pak v logistickém sektoru.

„Instalace tepelných čerpadel v industriálních nemovitostech je nejen ekonomicky výhodná, ale také přispívá k snižování emisí CO2 a zlepšení energetické bilance budov. V době, kdy řada bank začíná úvěrovat dle ESG výkonnosti žadatele, se odpovědné chování stává nezbytně nutnou normou podnikání. Tato technologie nabízí možnost využít obnovitelné zdroje energie a zároveň zvyšovat energetickou nezávislost,“ vysvětluje Petr Narwa, Head of Transaction & Consulting Services v Prochazka & Partners.

Zelená výstavba a implementace udržitelných technologií, jako jsou tepelná čerpadla či solární panely na střechy, jsou v souladu s principy ESG (Environmentální, sociální a správní řízení), které se stávají stále důležitějšími v rozhodovacích procesech investorů a developerů.

„Začleňování EU taxonomie a ESG kritérií do strategií výstavby a provozu industriálních nemovitostí není jen otázkou ekologické udržitelnosti, ale stává se i zásadním konkurenčním faktorem. Řada industriálních developerů již certifikovala, nebo aktuálně certifikuje i starší výstavbu. U nových staveb je to pak samozřejmostí,“ dodává Narwa.

Přechod k zelené výstavbě a využívání obnovitelných zdrojů energie je zásadním krokem k dosažení klimatických cílů a zajištění udržitelného rozvoje. Industriální sektor má tak příležitost nejen snížit svou ekologickou stopu, ale také zvýšit efektivitu a snížit provozní náklady včetně závislosti na ruském plynu. Budoucnost industriálních nemovitostí v Česku tak směřuje k větší udržitelnosti a energetické nezávislosti.

Archiv novinek
Dornych

Kancelářské prostory v Dornychu se začínají plnit dlouho před jeho dokončením

01. 07. 2024
Organica

Společnost Prochazka & Partners zprostředkovala další
významné pronájmy v Ostravě

28. 06. 2024
PernerKa

Nová kancelářská budova PernerKa v pražském Karlíně je díky Prochazka & Partners plně pronajata již rok a půl před dokončením

26. 06. 2024
Radek Procházka
Managing Partner
#

Domluvit schůzku

Stavte se u nás na kávu nebo nám zanechejte Vaše číslo
a my se rádi ozveme ve Vámi preferovaný čas.

    Kontaktujte mě
    ×
    Kontaktní formulář