(+420) 222 242 342
Menu

Novinky

Vládní nařízení mají negativní dopad na nové developerské projekty

19. 05. 2020
Industriální areál

Vzhledem k vládním nařízením, která mají negativní vliv na cash-flow bank (například zmrazení hypoték bez nutnosti prokázání reálného dopadu na možnost plateb), začínají být banky v České republice obezřetnější k financování spekulativní výstavby.

Začíná se tak opakovat stejná situace jako po celosvětové finanční krizi roku 2008, kdy v následujících letech 2009–2013 zůstala celá řada developerských projektů tzv. na papíře a výstavba se opět rozjela až od roku 2014.

„U rozjednaných projektů našich klientů vidíme, že bez reálné schopnosti zajistit u developerských projektů předpronájmy, prudce klesá ochota bank financovat spekulativní výstavbu, se kterou nebyly před koronavirovou krizí problémy. Lze tedy celkově očekávat výrazný pokles nové výstavby obdobně jako v letech 2009-2013 kdy se spekulativní výstavba na několik let úplně zastavila,“ řekl Radek Procházka, Managing Partner společnosti Prochazka & Partners.

Bezprecedentní krize na realitním trhu

Trhu s komerčními realitami podle něj potrvá i rok, než zpomalí na základě bezprecedentní krize, kterou koronavirová pandemie bezpochyby je. Aktuálně tedy různé tržní statistiky hlásí buď stejnou či jen mírně menší poptávku, na druhou stranu je to dáno i tím, že stále dobíhají projekty nasmlouvané před krizí. Indicie ale poukazují na to, že nadcházející krize bude realitní trh hodně bolet.

„Investoři do komerčních realit budou nyní díky proměněné situaci na poli financování projektů sázet na stabilnější, méně rizikové investice a do projektů se budou pouštět až po získání kupce či větší částí předpronájmu objektu. Změnu v chování uvidíme i u samotných nájemců, která ale novým projektům nepomůže.

Ti budou chtít nově více zůstávat ve stávajících prostorách po doběhnutí nájemní smlouvy. Přičemž před koronavirovou pandemií naopak z důvodu nutnosti expandovat většina nájemců na trhu preferovala přestěhování do nové lokality před prodloužením stávající smlouvy,“ dodal Radek Procházka.

Vyšlo např. na Dopravní noviny

Archiv novinek
prochazka-a-partners-office

Rozhovor Radka Procházky v remspace u příležitosti 10. výročí společnosti

09. 11. 2023
Warehouse interior vnitřek poloprázdného skladu

Zima přichází. Letos bez každoročního navyšování kapacit skladových prostor.

08. 11. 2023
Radek Procházka CNN Prima News

Radek Procházka na CNN Prima News: Ceny komerčních nemovitostí jsou na maximu. A klesat nebudou

30. 10. 2023
Radek Procházka
Managing Partner
#

Domluvit schůzku

Stavte se u nás na kávu nebo nám zanechejte Vaše číslo
a my se rádi ozveme ve Vámi preferovaný čas.

    Kontaktujte mě
    ×
    Kontaktní formulář