(+420) 222 242 342
Menu

Novinky

Trh se sklady a kancelářemi slábne

18. 05. 2020
Průmyslová hala

Pronajmout nové kanceláře nebo sklady už pro developery není tak jednoduché jako v době před pandemií koronaviru. Poptávka po průmyslových i administrativních plochách totiž začíná klesat. 

„Indicie poukazují na to, že nadcházející krize bude realitní trh hodně bolet,“ říká řídící partner poradenské firmy Prochazka & Partners Radek Procházka.

Bez nájemců

Některé kancelářské projekty v Praze ani těsně před dokončením, či dokonce po stavbě nemají ani jednoho nájemce. „Různé tržní statistiky hlásí buď stejnou, či jen mírně menší poptávku. Na druhou stranu je to dáno i tím, že stále dobíhají projekty nasmlouvané před krizí,“ říká Procházka.

Jen v Praze developeři do konce roku vrhnou na trh přes 151 tisíc metrů čtverečních nových kanceláří. Předem pronajata je dopředu přibližně polovina z nich.

Podle realitních agentů je ale kondice trhu stále dobrá. Podíl prázdných kanceláří na celkové výměře je aktuálně v metropoli 5,4 procenta. To je nejméně ve střední Evropě. 

Zatím bez nájemce je například velká kancelářská budova v projektu AFI City, která vzniká u stanice metra Kolbenova v Praze 9. Kolaudace stavby má být letos na podzim. Bez nájemců je zatím také již dokončená druhá budova v projektu Kotelna developera Red Group v Praze 5

Pronajmout nové kanceláře nebo sklady bude těžší

Pronajmout nové kanceláře nebo sklady už pro developery nebude tak jednoduché. Potíže s obsazením kancelářských projektů se mohou ještě prohloubit. „U rozjednaných projektů našich klientů vidíme, že bez reálné schopnosti zajistit u developerských projektů předprodeje či předpronájmy prudce klesá ochota bank financovat spekulativní výstavbu, se kterou nebyly před koronavirovou krizí problémy,“ dodal Procházka z Prochazka & Partners. 

Ochlazení je znát rovněž v byznysu se sklady a průmyslovými halami. Nové pronájmy v takzvaném industriálu se za první tři letošní měsíce meziročně propadly o 63 procent. Developery nová situace přiměla k omezení spekulativní výstavby. Zatímco loni se bez předem zajištěných nájemců stavěla více než polovina hal, v prvním kvartálu to bylo 28 procent. Neobsazenost skladů a továren vzrostla na 5,5 procenta.  

Vyšlo na E15

Archiv novinek
Soutěž Kanceláře roku: Za třicet let kancelářský design v privátní sféře ušel neuvěřitelnou cestu. Ve státní sféře je podinvestováno.

Soutěž Kanceláře roku: Za třicet let kancelářský design v privátní sféře ušel neuvěřitelnou cestu.

19. 04. 2021

Veselé Velikonoce

02. 04. 2021
Radek Procházka, Managing Partner Prochazka & Partners

Radek Procházka: Kancelářský trh prudce zpomalil

23. 03. 2021
Radek Procházka
Managing Partner
#

Domluvit schůzku

Stavte se u nás na kávu nebo nám zanechejte Vaše číslo
a my se rádi ozveme ve Vámi preferovaný čas.

Kontaktujte mě
×
Kontaktní formulář