(+420) 222 242 342
Menu

Novinky

Trh se sklady a kancelářemi slábne

18. 05. 2020
Průmyslová hala

Pronajmout nové kanceláře nebo sklady už pro developery není tak jednoduché jako v době před pandemií koronaviru. Poptávka po průmyslových i administrativních plochách totiž začíná klesat. 

„Indicie poukazují na to, že nadcházející krize bude realitní trh hodně bolet,“ říká řídící partner poradenské firmy Prochazka & Partners Radek Procházka.

Bez nájemců

Některé kancelářské projekty v Praze ani těsně před dokončením, či dokonce po stavbě nemají ani jednoho nájemce. „Různé tržní statistiky hlásí buď stejnou, či jen mírně menší poptávku. Na druhou stranu je to dáno i tím, že stále dobíhají projekty nasmlouvané před krizí,“ říká Procházka.

Jen v Praze developeři do konce roku vrhnou na trh přes 151 tisíc metrů čtverečních nových kanceláří. Předem pronajata je dopředu přibližně polovina z nich.

Podle realitních agentů je ale kondice trhu stále dobrá. Podíl prázdných kanceláří na celkové výměře je aktuálně v metropoli 5,4 procenta. To je nejméně ve střední Evropě. 

Zatím bez nájemce je například velká kancelářská budova v projektu AFI City, která vzniká u stanice metra Kolbenova v Praze 9. Kolaudace stavby má být letos na podzim. Bez nájemců je zatím také již dokončená druhá budova v projektu Kotelna developera Red Group v Praze 5

Pronajmout nové kanceláře nebo sklady bude těžší

Pronajmout nové kanceláře nebo sklady už pro developery nebude tak jednoduché. Potíže s obsazením kancelářských projektů se mohou ještě prohloubit. „U rozjednaných projektů našich klientů vidíme, že bez reálné schopnosti zajistit u developerských projektů předprodeje či předpronájmy prudce klesá ochota bank financovat spekulativní výstavbu, se kterou nebyly před koronavirovou krizí problémy,“ dodal Procházka z Prochazka & Partners. 

Ochlazení je znát rovněž v byznysu se sklady a průmyslovými halami. Nové pronájmy v takzvaném industriálu se za první tři letošní měsíce meziročně propadly o 63 procent. Developery nová situace přiměla k omezení spekulativní výstavby. Zatímco loni se bez předem zajištěných nájemců stavěla více než polovina hal, v prvním kvartálu to bylo 28 procent. Neobsazenost skladů a továren vzrostla na 5,5 procenta.  

Vyšlo na E15

Archiv novinek

Industriální trh začíná vysílat varovné signály. Na trh se častěji dostávají podnájmy za lepších než tržních podmínek

24. 01. 2023
Design & Build

Nájemci kanceláří se chystají na první větší zdražování po 10 letech

14. 12. 2022
Industrial warehouse

Developeři a nájemci hledají cesty z energetické krize. Jak mohou být logistické firmy soběstačné? Šest oblastí pro úspory

22. 11. 2022
Radek Procházka
Managing Partner
#

Domluvit schůzku

Stavte se u nás na kávu nebo nám zanechejte Vaše číslo
a my se rádi ozveme ve Vámi preferovaný čas.

    Kontaktujte mě
    ×
    Kontaktní formulář