(+420) 222 242 342
Menu

Novinky

Radek Procházka na CNN Prima News: Ceny komerčních nemovitostí jsou na maximu. A klesat nebudou

30. 10. 2023
Radek Procházka CNN Prima News

Během covidové pandemie v Česku i po celém světě kvůli uzavření retailových center a přesunu zboží z maloobchodů do skladů mimořádně vzrostla poptávka po službách logistických společností. Ty ovšem podle Radka Procházky mají ten největší boom za sebou, což ovlivňuje obchod s komerčními nemovitostmi.

„Dopad vidíme spíše na snížení množství nové výstavby kancelářských prostor a lehkém zpomalení poptávky po průmyslových prostorách ze stran logistů. Ti jsou přímo napojeni na spotřebu, která tím, že lidem ubývá peněz v peněženkách, trošku zpomaluje,“ říká Radek Procházka, vedoucí partner společnosti Prochazka & Partners.

 Je důležité si uvědomit, že cena financování pro výstavbu se výrazně navýšila – cena stavebních prací se za poslední čtyři roky výrazně navýšila o nějakých 20–30 %. A poptávka je poměrně zdravá, je vyšší než nabídka. V současné době cena vystoupala o nějakých 15 % oproti historickému průměru posledních pěti let. A také bych doplnil, že – ať už průmysl či kanceláře – všichni nájemci mají inflační doložky, všem paralelně roste cena nájmu za celý rok. Neočekává se, že se to výrazně sníží, naopak vyšší cena je očekávaný nový normál, protože postavit jinou, alternativní budovu je dražší než stávající nemovitost,“ říká Radek Procházka.

Firmy se daleko více soustředí na centrální bod kancelářského prostoru, nějaký kolaborativní prostor, komunitní zóny, kafetérie atd. A daleko více navyšují množství menších zasedaček, focus roomů pro distanční komunikaci, interní i externí zároveň, je to velký trend. Většina firem už odstoupila od systému jeden člověk – jeden stůl, jedna židle. Místo toho se pracuje s koeficientem, je to řekněme 60–70 % pracovních stanic na počet lidí, které ve firmách pracují. Výsledné číslo koeficientu ovlivňuje i určitá míra home office, do toho dovolené či sick days,“ objasňuje dále, jakým směrem se ubírají work place strategie, expert ze společnosti Prochazka & Partners.

Více na CNN Prima News

Archiv novinek
Průmyslové nemovitosti

Trh průmyslových nemovitostí v Česku je ve špatné kondici

23. 05. 2024

Vnitřní prostory obchodního domu Máj se budou pyšnit jedinečným designem od Prochazka & Partners

16. 05. 2024

V soutěži Kanceláře roku bude usilovat o ocenění rekordní počet realizací

14. 05. 2024
Radek Procházka
Managing Partner
#

Domluvit schůzku

Stavte se u nás na kávu nebo nám zanechejte Vaše číslo
a my se rádi ozveme ve Vámi preferovaný čas.

    Kontaktujte mě
    ×
    Kontaktní formulář