(+420) 222 242 342
Menu

Novinky

Prochazka & Partners: Vývoj na kancelářském trhu

21. 06. 2022
prochazka-a-partners-office

Aktuálně na trhu vidíme trend zvyšující se poptávky. A to nejen v meziročním a mezičtvrtletním srovnání, ale i když se podíváme na data z let 2012–2021, tak je aktuální poptávka po kancelářích za první kvartál 2022 dokonce vyšší o 55 % než 10letý průměr!

Za část růstu může odložená poptávka z předchozích dvou let. Tehdy firmy jednoznačně zastavily nebo zpomalily své rozhodovací procesy a čekaly, jak se bude situace vyvíjet. Dnes vidíme opětovné zvyšování aktivity na trhu, a protože první kvartály vždy bývaly obecně slabší, rozdíl je tak více znatelný. Firmy však po jisté fázi nejistoty vidí, že kanceláře určitě nemizí, jak někteří prorokovali v době covidu, ale spíše vidíme změnu ve způsobu jejich využití. Pokračuje tak trend, který pandemie výrazně urychlila, tedy, že mizí koncept stálého pracovního místa pro každého zaměstnance.

Pokud firma plánuje redukci prostor, velikost podlahové plochy se nejčastěji zmenšuje o 15–20 %, což je možné díky práci odkudkoliv a sdíleným pracovním místům. Částečně je to ale kompenzováno vznikem většího počtu zasedacích místností a míst pro kreativní společnou práci, celková velikost kanceláří se tak při přejednávání nájemní smlouvy aktuálně často vůbec nemění.

Ohledně flexibilních pracovišť nebo coworků – pozorujeme větší aktivitu a hlášenou poptávku i ze strany tzv. coworkingových center, zejména v populárních lokalitách jako jsou Praha 1 a 8. Zároveň do tohoto trhu začínají vstupovat i samotní developeři v rámci nové výstavby. Část kapacity svých budov nedají vůbec na trh, ale zřizují v nich coworkingová centra, která sami provozují – například Passerinvest (Brumlovka), CTP (Vlněna v Brně) nebo Penta (Churchill). Díky tomu mohou například vykrývat přechodné krátkodobé poptávky svých klientů, pro které zatím nemají vhodné prostory k přestěhování či expanzi.

Archiv novinek

Soutěž Kanceláře roku: Prodlužujeme registrace do 30. dubna 2024

15. 04. 2024
Veselé Velikonoce 2024

Veselé Velikonoce 2024

28. 03. 2024

Zelená výstavba jako klíč k udržitelným industriálním nemovitostem a odchodu od ruského plynu

21. 02. 2024
Radek Procházka
Managing Partner
#

Domluvit schůzku

Stavte se u nás na kávu nebo nám zanechejte Vaše číslo
a my se rádi ozveme ve Vámi preferovaný čas.

    Kontaktujte mě
    ×
    Kontaktní formulář