(+420) 222 242 342
Menu

Novinky

Nové kanceláře v Praze mizí před očima kvůli vysoké poptávce a předpronájmům

26. 09. 2023
Modern Office building

Přestože se vlivem covidu obecně předpokládalo, že obsazenost kancelářských budov čeká výrazný propad, v Praze se tomuto fenoménu prozatím daří vyhýbat. Neobsazenost budov je stabilní, nová výstavba je z důvodu přísnějších podmínek financování vlažná a ceny za kancelářské prostory tak rostou. Přesto z přibližně 96 000 m2 nových ploch, které se letos v Praze postaví, je už tři měsíce před koncem roku asi 75 % pronajato. Firmy, které se chtějí stěhovat do nových kanceláří tak naráží na omezené možnosti a vyšší ceny musí akceptovat.

Mezi dokončované kancelářské budovy, které budou mít v době otevření téměř kompletně pronajato, aktuálně patří například budovy Masaryčka, Legatica v rámci Nové Waltrovky, Red Court, Block Karlín či první budova v projektu Hagibor. Jen tyto projekty nabízejí celkem 60 000 m2 kancelářských prostor. Vzhledem k velikosti celkové poptávky, která letos pravděpodobně opět přesáhne hranici 500 000 m2, je úspěch těchto projektů pochopitelný. Zájem o prostory v oblíbených lokalitách, jako například pražský Karlín, je takový, že některé projekty se na trh ani nedostanou a jsou pronajaty již před začátkem své výstavby.

„Vzhledem k nedostatku nové výstavby je jasné, že nájemci, kteří se chtějí stěhovat do nového v populární lokalitě, nemají tolik na výběr. Z letos nově dokončených kanceláří zbývá na trhu již jen asi čtvrtina. O řadě těchto prostor ale s klienty již také jednáme a pravděpodobně se tak většinu podaří pronajmout před dokončením budovy. Poptávka po kvalitních kancelářích je vysoká a často se stává, že o jeden prostor svádí boj několik zájemců,“ říká Radek Procházka, Managing Partner společnosti Prochazka & Partners.

Kanceláře jako benefit a místo pro inovace

Po letech pandemie COVID-19, kdy se home office stal normou, se zdá, že kvalita kanceláří je jedním z klíčových benefitů, které firmy mohou nabídnout a tím i lákadlem pro návrat zaměstnanců. Návrat do kanceláře nemusí znamenat úplné opuštění home office, ale může přinést rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem a nabídnout řadu výhod. Kanceláře se přizpůsobují nové době a snaží se být místem, kde se spojuje výkon a komfort. A tak práce v kanceláři nemusí být jen nutným zlem, ale i cestou k vyšší produktivitě, kvalitnějšímu životu a kreativitě, která v domácím prostředí někdy schází.

„Korporátní klientela, která kanceláře využívá, se teď musí o svém budoucím místu pro podnikání rozhodovat rychleji a strategičtěji než kdy jindy. Stojí před náročným rozhodnutím – investovat do moderního kancelářského prostoru, kde budou moci růst a tvořit, nebo setrvat v omezených podmínkách stávajících prostor? Vzhledem k posledním dvěma letům stagnace ve výstavbě je nabídka omezená a zároveň investice do nových prostor se zvyšují, kdy se vyplácí stavět jen s vyšším nájemným. Ceny nájemného tak rozhodně nepůjdou dolů, a to i vinou vysokých cen stavebních materiálů a výstavby. Zatímco u kanceláří nyní vidíme zdražení nájmu kolem 15 %, u industriálních nemovitostí je to dokonce 50 % oproti době před covidem,“ dodává Procházka.

Archiv novinek
prochazka-a-partners-office

Rozhovor Radka Procházky v remspace u příležitosti 10. výročí společnosti

09. 11. 2023
Warehouse interior vnitřek poloprázdného skladu

Zima přichází. Letos bez každoročního navyšování kapacit skladových prostor.

08. 11. 2023
Radek Procházka CNN Prima News

Radek Procházka na CNN Prima News: Ceny komerčních nemovitostí jsou na maximu. A klesat nebudou

30. 10. 2023
Radek Procházka
Managing Partner
#

Domluvit schůzku

Stavte se u nás na kávu nebo nám zanechejte Vaše číslo
a my se rádi ozveme ve Vámi preferovaný čas.

    Kontaktujte mě
    ×
    Kontaktní formulář