(+420) 222 242 342
Menu

Novinky

Nové kanceláře v Praze mizí před očima kvůli vysoké poptávce a předpronájmům

26. 09. 2023
Modern Office building

Přestože se vlivem covidu obecně předpokládalo, že obsazenost kancelářských budov čeká výrazný propad, v Praze se tomuto fenoménu prozatím daří vyhýbat. Neobsazenost budov je stabilní, nová výstavba je z důvodu přísnějších podmínek financování vlažná a ceny za kancelářské prostory tak rostou. Přesto z přibližně 96 000 m2 nových ploch, které se letos v Praze postaví, je už tři měsíce před koncem roku asi 75 % pronajato. Firmy, které se chtějí stěhovat do nových kanceláří tak naráží na omezené možnosti a vyšší ceny musí akceptovat.

Mezi dokončované kancelářské budovy, které budou mít v době otevření téměř kompletně pronajato, aktuálně patří například budovy Masaryčka, Legatica v rámci Nové Waltrovky, Red Court, Block Karlín či první budova v projektu Hagibor. Jen tyto projekty nabízejí celkem 60 000 m2 kancelářských prostor. Vzhledem k velikosti celkové poptávky, která letos pravděpodobně opět přesáhne hranici 500 000 m2, je úspěch těchto projektů pochopitelný. Zájem o prostory v oblíbených lokalitách, jako například pražský Karlín, je takový, že některé projekty se na trh ani nedostanou a jsou pronajaty již před začátkem své výstavby.

„Vzhledem k nedostatku nové výstavby je jasné, že nájemci, kteří se chtějí stěhovat do nového v populární lokalitě, nemají tolik na výběr. Z letos nově dokončených kanceláří zbývá na trhu již jen asi čtvrtina. O řadě těchto prostor ale s klienty již také jednáme a pravděpodobně se tak většinu podaří pronajmout před dokončením budovy. Poptávka po kvalitních kancelářích je vysoká a často se stává, že o jeden prostor svádí boj několik zájemců,“ říká Radek Procházka, Managing Partner společnosti Prochazka & Partners.

Kanceláře jako benefit a místo pro inovace

Po letech pandemie COVID-19, kdy se home office stal normou, se zdá, že kvalita kanceláří je jedním z klíčových benefitů, které firmy mohou nabídnout a tím i lákadlem pro návrat zaměstnanců. Návrat do kanceláře nemusí znamenat úplné opuštění home office, ale může přinést rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem a nabídnout řadu výhod. Kanceláře se přizpůsobují nové době a snaží se být místem, kde se spojuje výkon a komfort. A tak práce v kanceláři nemusí být jen nutným zlem, ale i cestou k vyšší produktivitě, kvalitnějšímu životu a kreativitě, která v domácím prostředí někdy schází.

„Korporátní klientela, která kanceláře využívá, se teď musí o svém budoucím místu pro podnikání rozhodovat rychleji a strategičtěji než kdy jindy. Stojí před náročným rozhodnutím – investovat do moderního kancelářského prostoru, kde budou moci růst a tvořit, nebo setrvat v omezených podmínkách stávajících prostor? Vzhledem k posledním dvěma letům stagnace ve výstavbě je nabídka omezená a zároveň investice do nových prostor se zvyšují, kdy se vyplácí stavět jen s vyšším nájemným. Ceny nájemného tak rozhodně nepůjdou dolů, a to i vinou vysokých cen stavebních materiálů a výstavby. Zatímco u kanceláří nyní vidíme zdražení nájmu kolem 15 %, u industriálních nemovitostí je to dokonce 50 % oproti době před covidem,“ dodává Procházka.

Archiv novinek
Dornych

Kancelářské prostory v Dornychu se začínají plnit dlouho před jeho dokončením

01. 07. 2024
Organica

Společnost Prochazka & Partners zprostředkovala další
významné pronájmy v Ostravě

28. 06. 2024
PernerKa

Nová kancelářská budova PernerKa v pražském Karlíně je díky Prochazka & Partners plně pronajata již rok a půl před dokončením

26. 06. 2024
Radek Procházka
Managing Partner
#

Domluvit schůzku

Stavte se u nás na kávu nebo nám zanechejte Vaše číslo
a my se rádi ozveme ve Vámi preferovaný čas.

    Kontaktujte mě
    ×
    Kontaktní formulář