(+420) 222 242 342
Menu

Novinky

Náklady na vybudování kanceláří rostou, kontribuce pronajímatelů již na běžný standard nestačí

30. 09. 2022

Mohlo by se zdát, že hlavním problémem při hledání kanceláří bude aktuální inflace a rostoucí nájemné, ale velkou bolestí jsou pro firmy náklady kolem výstavby nových prostor. Zatímco před 5 lety si firmy s fit-out kontribucí 190 EUR/m2 ještě mohly postavit kanceláře v běžném standardu, nyní už stejné peníze ani zdaleka nestačí, kontribuce však zůstaly relativně stejné. Pro firmu se 100 zaměstnanci, která chce nové moderní kanceláře, tak může jít o náklad, který je až o několik milionů vyšší než dříve. Situaci nepomáhá ani krize v dodavatelských řetězcích a zakázky se rovněž zpožďují.

„Pokud pomineme ojedinělé případy nejprestižnějších pražských projektů, kde se dnes měsíční nájemné pohybuje přes hranici 30 eur za metr čtvereční, roste nájemné plošně v uvozovkách jen o inflaci kolem 10–15 procent. Například mimo centrum až ke hranici 16 eur za metr čtvereční. K daleko většímu zdražení ale došlo u stavebních nákladů, kde příspěvek pronajímatelů, který bývá běžnou součástí vyjednávání o finančních podmínkách pronájmu, nájemcům již nestačí ani na běžný standard vybavení kanceláří,“ říká Radek Procházka, Managing Partner společnosti Prochazka & Partners.

Pobídky ze strany pronajímatele

Fit-out kontribuce patří k nejčastějším pobídkám ze strany pronajímatele a slouží k tomu, aby se konkrétní nabídka stala pro potenciálního klienta atraktivnější. Jedná se o příspěvek na stavební náklady, které si tak mezi sebe pronajímatel a nájemce rozdělí. Dalším oblíbeným nástrojem jsou tzv. nájemní prázdniny neboli rent-free, v takovém případě se jedná o několik měsíců odpuštěného nájemného.

Oba typy pobídek jsou oblíbeným nástrojem motivace nájemců, protože nájemné se zpravidla pronajímatelům snižovat nechce. Výše nájemného určuje hodnotu nemovitosti, a tak snížení má velký dopad na vlastníka. Například během loňských lockdownů pro nájemce stěhování do nových prostor tak atraktivní nebylo, pobídky se proto mírně zvyšovaly, ale k plošným slevám z nájemného nedocházelo.

Tři typové příklady fit-out kontribuce

Dlouhou dobu se na kvalitní pracovní prostředí snažily nové talenty nalákat zejména velké nadnárodní společnosti, které čerpaly zkušenosti ze svých zahraničních poboček. V posledních letech se však tento trend prosazuje i u lokálních firem. Ty si totiž uvědomují, že zaměstnanci kvalitní kanceláře vnímají jako jeden z benefitů, a i v době zvýšené míry home office vnímají pozitivně, pokud mají možnost se s kolegy efektivně setkat v příjemném pracovním prostředí. Cena za vybudování designových prostor s exkluzivním vybavením a atypickým nábytkem vyrobeným na míru prostor se však může pohybovat i na úrovni 750 EUR/m2 a celkový náklad za firmu o 100 zaměstnancích tak může činit až 16 milionů Kč.

„Jelikož se kanceláře stále více stávají místem pro společné setkávání týmů, zvyšuje se množství zasedacích místností a obecně prostor, kde zaměstnanci mohou spolupracovat. Plocha na jednoho zaměstnance tak roste a celková velikost kanceláří se paradoxně tolik nezmenšuje. Pokud tedy před několika lety typicky pro 100 zaměstnanců stačila plocha 1 000 m2, v dnešní době se již budeme bavit spíše o velikosti 1 200–1 300 m2 a není výjimkou ani více než 1 500 m2,“ doplňuje Procházka.

Archiv novinek

Soutěž Kanceláře roku: Prodlužujeme registrace do 30. dubna 2024

15. 04. 2024
Veselé Velikonoce 2024

Veselé Velikonoce 2024

28. 03. 2024

Zelená výstavba jako klíč k udržitelným industriálním nemovitostem a odchodu od ruského plynu

21. 02. 2024
Radek Procházka
Managing Partner
#

Domluvit schůzku

Stavte se u nás na kávu nebo nám zanechejte Vaše číslo
a my se rádi ozveme ve Vámi preferovaný čas.

    Kontaktujte mě
    ×
    Kontaktní formulář