(+420) 222 242 342
Menu

Novinky

Kvalitnější pracovní prostředí ve skladech přiláká a udrží zaměstnance

10. 11. 2021
Konsolidace a akcentace automatizace hrají u nájemců industrialu prim

Nájemci skladů poslední dobou pozorují, že není dostatek pracovní síly, a proto zvažují a častokrát se nezdráhají investovat stamiliony do automatizace – z posledních větších nájemců investoval do automatizace kupříkladu Rohlík Tomáše Čupra či Zásilkovna Simony Kijonkové. Někdy automatizace není možná nebo dostatečně rentabilní, a proto je nasnadě z vážit alternativní možnosti a např. zatraktivnit pracovní prostředí pro zaměstnance ve skladech a získat certifikaci WELL. Doposud v České republice není ani jeden sklad s touto certifikací a pokud podnikatelé chtějí, aby ve skladech někdo v budoucnu pracoval, měli by o WELL usilovat.

Co je WELL a proč do toho jít?

Developeři komerčních realit se doposud chlubili zejména certifikacemi LEED a BREEAM. Pokud jimi budova disponuje, znamená to, že byla postavená šetrně k životnímu prostředí, ale jaksi se zde pozapomnělo na to podstatné – na člověka, který ve skladu či výrobě pracuje.

To se rozhodla změnit nová certifikace WELL. Tu nyní má jen 22 projektů v České republice a všechny jsou to kancelářské budovy. Certifikace WELL sleduje 10 proměnných z pozice kvality vnitřního pracovního prostředí a celkové pohody zaměstnanců – kvalitu vzduchu a vody, zdravé pokrmy na pracovišti, dostatek denního světla a pohybu, teplotní komfort, míru hluku, zdravé materiály ve vybavení, celkový well-being, který ovlivňuje kognitivní a emocionální stránku pracovníků, podporu přístupu ke zdravotní péči a inovacím.

Výhody takového pracovního prostředí jsou pak nasnadě. Lidé jsou zdravější, pracuji efektivněji, jsou motivováni k lepším výkonům a mají možnost si odpočinout v atraktivním pracovním prostředí i přes to, že samotné sklady s regály nejsou místa, která by oplývala přívětivým designem.

Budoucnost industriálu

Historicky první sklad s WELL certifikátem postavila v roce 2019 společnost Prologis v holandském Tilburgu. Sklad byl postaven jako build-to-suit pro dlouholetého klienta Pantos s cílem co největší osobní pohody zaměstnanců. Sklad tak disponuje denním světlem, cirkulací vzduchu s monitoringem množství CO2, izolačními trojskly či vytápěnou podlahou. Odpočinkové zóny jsou na mezaninech mimo přímý provoz, stojí blízko prosklené části skladu, mají níže položená automatizovaná světla a designová pítka pro propagaci pití kvalitní kohoutkové vody. To samozřejmě není kompletní výčet toho, jak Pantos v Tilburgu zvyšoval osobní pohodu svých lidí.

A osobní pohoda znamená i vyšší pracovní nasazení a produktivitu práce. To si jako první na světe uvědomily před 20 lety IT firmy v Silicon Valley a investovaly nemalé částky do kancelářského vybavení. Přibližně pět let dozadu, při nedostatku pracovníků, se tuzemské kancelářské firmy začaly předhánět v tom, kdo svým lidem poskytne lepší místo k práci. Kanceláře se tak staly náborovým nástrojem pro mladou generaci. Tato motivace se pak propsala nejen do designového atypického nábytku a kvalitních ergonomických židlí, ale také do poskytování celé řady zajímavých benefitů přímo na pracovišti.

V soutěži Kanceláře roku, kterou již pět let organizujeme, tak velmi často vidíme v kancelářích masérny, saunu, fitko, zábavní místnost s fotbálkem, PlayStationem či simulátorem golfu, ale dokonce i místo určené pro zdravotního šlofíka. Nemluvě o tom, že pracovat s notebookem se dá dnes již odkudkoliv.

Tak snad se brzy této proměny pracovního prostředí dočkají i lidé z českých skladů, jinak v nich nebude chtít nikdo pracovat.

Petr Narwa, Head of Transaction & Consulting Services, Prochazka & Partners

Archiv novinek

Průmyslové nemovitosti v Česku lákají novou výrobu s přidanou hodnotou.

24. 02. 2023
Vítěz soutěže Kanceláře roku

7. ročník prestižní soutěže Kanceláře roku spouští registraci přihlášek. Odbornou porotu rozšířila světově uznávaná architektka Eva Le Peutrec

13. 02. 2023

Industriální trh začíná vysílat varovné signály. Na trh se častěji dostávají podnájmy za lepších než tržních podmínek

24. 01. 2023
Radek Procházka
Managing Partner
#

Domluvit schůzku

Stavte se u nás na kávu nebo nám zanechejte Vaše číslo
a my se rádi ozveme ve Vámi preferovaný čas.

    Kontaktujte mě
    ×
    Kontaktní formulář