(+420) 222 242 342
Menu

Novinky

Koronavirová krize nejvíce dopadne na tuzemské malé a střední firmy

27. 04. 2020
Administrativní budova

V situaci, kdy je řada kancelářských domů nyní téměř prázdných, hledají úspory i firmy s pronajatými kancelářemi, kterých se vládou nařízený odklad nájmů netýká. Po více než měsíci nouzového stavu vidíme největší dopad na cash-flow u tuzemských malých a středních podniků. U řady firem klesá i produktivita práce vinou nuceného plošného home office.

„Dopad nouzového stavu na cash-flow je u malých a středních firem zdrcující. Vidíme, že firmy hledají okamžité úspory fixních nákladů. Dochází tak nejen k propouštění či snižování úvazků, ale i hledání slev na nájmu komerčních realit. Aktuálně jednáme za řadu klientů nejen o možnostech snížení nájmů, ale i zmenšení pronajaté podlahové plochy,“ říká Radek ProcházkaManaging Partner společnosti Prochazka & Partners.

Kromě velikosti firmy a původu kapitálu je v aktuální situaci pro přežití klíčové i jakému předmětu podnikání se dané firmy věnují. Vidíme sekundární dopad i u firem, které nabízejí firemní služby v oblastech, které jsou nyní pozastaveny na cca 60 dnů či se úplně škrtají – za všechny např. M&A, investice, reklama, eventy a marketing.

Aktuálně vidíme snížení kapacitních potřeb u většiny firem v kancelářském trhu na úrovni 15-20 % v reakci na pokles obratů. Rozsah celkového dopadu současné krize budeme samozřejmě znát až dle délky stávajícího stavu zpomalené ekonomiky.

Flexibilita nájemních závazků

„Cestou z krize může být i uzavírání flexibilních smluv, které počítají nejen s expanzí firmy, ale i snížením jejích kapacit. Firmy, které uzavřely pětileté smlouvy vloni či na začátku letošního roku jsou bohužel v horší vyjednávací pozici než ty, které mají rok či dva do konce svého smluvního závazku,“ dodává Procházka.

Naproti tomu nové kanceláře, které se teď staví či dokončují, byly nasmlouvány ještě před koronavirovou krizí. Tyto realizace budou mít určitě na trhu práce konkurenční výhodu, protože do nich zaměstnavatelé v rámci předkrizového konkurenčního boje o zaměstnance investovali nemalé finanční prostředky.

To se v nadcházejícím období krátkodobě změní a očekáváme nejen snížení investic do exkluzivního vybavení kanceláří, i ale nižší očekávání ze strany zaměstnanců v této oblasti. Obecně tak dojde k určité korekci vztahu mezi zaměstnanci a zaměstnavateli.

Archiv novinek

Největší interiérový projekt roku 2024 Máj Národní se otevírá

11. 06. 2024

Fotogalerie galavečera 8. ročníku soutěže Kanceláře roku

03. 06. 2024

Rekordní osmý ročník soutěže Kanceláře roku zná své vítěze!

30. 05. 2024
Radek Procházka
Managing Partner
#

Domluvit schůzku

Stavte se u nás na kávu nebo nám zanechejte Vaše číslo
a my se rádi ozveme ve Vámi preferovaný čas.

    Kontaktujte mě
    ×
    Kontaktní formulář