(+420) 222 242 342
Menu

Novinky

Jak na bezpečný návrat do kanceláře?

18. 02. 2021
Design & Build

Plný či částečný remote office se nabízí jako jedno z nejúčinnějších řešení, jak zamezit šíření nákazy koronavirem. Jak na bezpečný návrat do kanceláře, či pokud kanceláře uzavřít nemůžete, nebo začínáte pozorovat, že kvalita práce i pracovní morálka a psychologická pohoda zaměstnanců začíná ve vzdáleně řízených týmech upadat?

Projděte si naše tipy, jak lze bezpečně chodit do kanceláře i během pandemie:

Hygienická opatření

WHO i CDC se shodnou, že měření teploty u vstupu do kanceláře, správné nošení roušek po celý pracovní den, časté mytí rukou a snaha udržovat 2m vzdálenost mezi pracovníky, jsou tím nejlepším arzenálem, který máte k dispozici v boji s nákazou. Největším nebezpečím tak zůstává oběd, kdy si lidé logicky roušku sundají. Vzhledem k uzavření všech restaurací je tak nutno udržovat od sebe během obědu doporučenou vzdálenost, větrat, či pokud to situace umožnuje sníst si jídlo sám venku, například v parku.

Architektonické úpravy

Hodně firem, které jedou v částečném remote office režimu, řeší, jak zajistit co největší bezpečí svým pracovníkům docházejícím do kanceláří. Začíná se proto v designu kanceláří zajímavým způsobem kombinovat open a closed space. Cílem je tak oddělit pracovníky do menších týmů. Při zachování stejné plochy společných prostor pomůže zmenšit kupříkladu pracovní plochu na zaměstnance (typizovaná velikost stolu 70 x 140 cm).

Díky tomu se získá místo pro větší rozestupy a optické členění prostoru. Např. vložení různých oddělujících prvků – od skleněných příček, až po paravány, dřevěné lamely či nábytkové solitéry. Zvýšený zájem je nyní i o tzv. „phone booth“ prvky s odvětráváním a vytváření menších call roomů třeba z větších zasedaček pro častější online hovory.

Naši architekti mají v této oblasti bohaté zkušenosti a rádi Vám pomohou nejen s novým uspořádáním interiéru kanceláří.

Agilní pracoviště

Podstatné je rozvrhnout pracoviště podle fungování celé firmy, aby architekt soustředil zaměstnance podle jejich funkcí tak, aby k sobě měli blízko a aby i firemní pracovní procesy navazovaly na sebe v rámci interiéru dle rozložení jednotlivých týmů. Díky tomu je možné snížit počet pracovních stanic, protože nikdy v jeden moment nejsou všichni najednou v kanceláři a část lidí může pracovat z domova. A pokud náhodou budou všichni ve stejnou chvíli v práci, mohou využít meeting pointy a flexibilní pracovní prostory, které mohou vyvážit nedostatek pracovních stolů.  

Negativa vzdálené práce

Firmy, které v březnu uzavřely svá pracoviště a jedou od té doby čistě v remote režimu, hlásí, že kromě některých pozitiv se začínají objevovat i určitá negativa. K pozitivům určitě patří to, že již není možné se „schovat“ a vézt se na výsledcích celého týmu, jak se někdy ve velkých korporacích děje. Najednou při týdenních reportech buď hodnotu firmě přinášíte, nebo nikoliv. Negativa jsou pak nasnadě – nejen kvůli uzavřeným školám začíná klesat produktivita práce, chybí sociální kontakt mezi kolegy a s ním pak i pocit sounáležitosti s firmou i celou firemní kulturou. A to nemluvíme o problémech začlenění nových kolegů do pracovních týmů, kteří se v nové práci cítí naprosto ztracení. Dle řady firem také takřka vymizely inovace pocházející z „náhodného“ setkání lidí napříč týmy, ke kterým před covidem v kancelářích běžně docházelo. To vše se pak logicky může promítnout do špatného výkonu celé firmy.

Psychosociální dopad home office

Když se bavíme o potřebách kanceláří s našimi klienty, vnímáme po roce od vypuknutí pandemie jev, který bychom mohli nazvat únavou z home office. Jak říká klasik, člověk je tvor společenský a pro kvalitní osobní vztahy a mentální hygienu je potřeba mít během práce určitý odstup od domova a seberealizovat se i v rámci formálních, často až přátelských, společenských kontaktů na pracovišti. Což ve svém důsledku člověka na jeho životní cestě obohacuje a činí jej šťastnějším. Na jednom jednání jsme i zaslechli příměr, že home office je jako dovolená, na kterou jedete na osamělý ostrov s milovaným člověkem – 2 týdny je to naprosto skvělé a vzpomínáte na to celý život, ale 2 roky společné dovolené budou již za trest.

Organizace práce

Zejména chybějící osobní kontakt v rámci týmu patří k těm důvodům, proč řada firem přešla na směnný provoz v kancelářích. Velké firmy rozdělují do samostatných celků i větší týmy, menší firmy se v kancelářích střídají právě po týmech. Vzdálené práci je tak věnováno jen několik dnů v týdnu a v případě propuknutí nákazy v jednom týmu, může snadno pokračovat zbytek firmy v práci bez většího rizika.

Archiv novinek
Veselé Velikonoce 2024

Veselé Velikonoce 2024

28. 03. 2024

Zelená výstavba jako klíč k udržitelným industriálním nemovitostem a odchodu od ruského plynu

21. 02. 2024

8. ročník prestižní soutěže Kanceláře roku spouští registraci přihlášek

01. 02. 2024
Radek Procházka
Managing Partner
#

Domluvit schůzku

Stavte se u nás na kávu nebo nám zanechejte Vaše číslo
a my se rádi ozveme ve Vámi preferovaný čas.

    Kontaktujte mě
    ×
    Kontaktní formulář