(+420) 222 242 342
Menu

Novinky

Jak na bezpečný návrat do kanceláře?

18. 02. 2021
Design & Build

Plný či částečný remote office se nabízí jako jedno z nejúčinnějších řešení, jak zamezit šíření nákazy koronavirem. Jak na bezpečný návrat do kanceláře, či pokud kanceláře uzavřít nemůžete, nebo začínáte pozorovat, že kvalita práce i pracovní morálka a psychologická pohoda zaměstnanců začíná ve vzdáleně řízených týmech upadat?

Projděte si naše tipy, jak lze bezpečně chodit do kanceláře i během pandemie:

Hygienická opatření

WHO i CDC se shodnou, že měření teploty u vstupu do kanceláře, správné nošení roušek po celý pracovní den, časté mytí rukou a snaha udržovat 2m vzdálenost mezi pracovníky, jsou tím nejlepším arzenálem, který máte k dispozici v boji s nákazou. Největším nebezpečím tak zůstává oběd, kdy si lidé logicky roušku sundají. Vzhledem k uzavření všech restaurací je tak nutno udržovat od sebe během obědu doporučenou vzdálenost, větrat, či pokud to situace umožnuje sníst si jídlo sám venku, například v parku.

Architektonické úpravy

Hodně firem, které jedou v částečném remote office režimu, řeší, jak zajistit co největší bezpečí svým pracovníkům docházejícím do kanceláří. Začíná se proto v designu kanceláří zajímavým způsobem kombinovat open a closed space. Cílem je tak oddělit pracovníky do menších týmů. Při zachování stejné plochy společných prostor pomůže zmenšit kupříkladu pracovní plochu na zaměstnance (typizovaná velikost stolu 70 x 140 cm).

Díky tomu se získá místo pro větší rozestupy a optické členění prostoru. Např. vložení různých oddělujících prvků – od skleněných příček, až po paravány, dřevěné lamely či nábytkové solitéry. Zvýšený zájem je nyní i o tzv. „phone booth“ prvky s odvětráváním a vytváření menších call roomů třeba z větších zasedaček pro častější online hovory.

Naši architekti mají v této oblasti bohaté zkušenosti a rádi Vám pomohou nejen s novým uspořádáním interiéru kanceláří.

Agilní pracoviště

Podstatné je rozvrhnout pracoviště podle fungování celé firmy, aby architekt soustředil zaměstnance podle jejich funkcí tak, aby k sobě měli blízko a aby i firemní pracovní procesy navazovaly na sebe v rámci interiéru dle rozložení jednotlivých týmů. Díky tomu je možné snížit počet pracovních stanic, protože nikdy v jeden moment nejsou všichni najednou v kanceláři a část lidí může pracovat z domova. A pokud náhodou budou všichni ve stejnou chvíli v práci, mohou využít meeting pointy a flexibilní pracovní prostory, které mohou vyvážit nedostatek pracovních stolů.  

Negativa vzdálené práce

Firmy, které v březnu uzavřely svá pracoviště a jedou od té doby čistě v remote režimu, hlásí, že kromě některých pozitiv se začínají objevovat i určitá negativa. K pozitivům určitě patří to, že již není možné se „schovat“ a vézt se na výsledcích celého týmu, jak se někdy ve velkých korporacích děje. Najednou při týdenních reportech buď hodnotu firmě přinášíte, nebo nikoliv. Negativa jsou pak nasnadě – nejen kvůli uzavřeným školám začíná klesat produktivita práce, chybí sociální kontakt mezi kolegy a s ním pak i pocit sounáležitosti s firmou i celou firemní kulturou. A to nemluvíme o problémech začlenění nových kolegů do pracovních týmů, kteří se v nové práci cítí naprosto ztracení. Dle řady firem také takřka vymizely inovace pocházející z „náhodného“ setkání lidí napříč týmy, ke kterým před covidem v kancelářích běžně docházelo. To vše se pak logicky může promítnout do špatného výkonu celé firmy.

Psychosociální dopad home office

Když se bavíme o potřebách kanceláří s našimi klienty, vnímáme po roce od vypuknutí pandemie jev, který bychom mohli nazvat únavou z home office. Jak říká klasik, člověk je tvor společenský a pro kvalitní osobní vztahy a mentální hygienu je potřeba mít během práce určitý odstup od domova a seberealizovat se i v rámci formálních, často až přátelských, společenských kontaktů na pracovišti. Což ve svém důsledku člověka na jeho životní cestě obohacuje a činí jej šťastnějším. Na jednom jednání jsme i zaslechli příměr, že home office je jako dovolená, na kterou jedete na osamělý ostrov s milovaným člověkem – 2 týdny je to naprosto skvělé a vzpomínáte na to celý život, ale 2 roky společné dovolené budou již za trest.

Organizace práce

Zejména chybějící osobní kontakt v rámci týmu patří k těm důvodům, proč řada firem přešla na směnný provoz v kancelářích. Velké firmy rozdělují do samostatných celků i větší týmy, menší firmy se v kancelářích střídají právě po týmech. Vzdálené práci je tak věnováno jen několik dnů v týdnu a v případě propuknutí nákazy v jednom týmu, může snadno pokračovat zbytek firmy v práci bez většího rizika.

Archiv novinek

Největší interiérový projekt roku 2024 Máj Národní se otevírá

11. 06. 2024

Fotogalerie galavečera 8. ročníku soutěže Kanceláře roku

03. 06. 2024

Rekordní osmý ročník soutěže Kanceláře roku zná své vítěze!

30. 05. 2024
Radek Procházka
Managing Partner
#

Domluvit schůzku

Stavte se u nás na kávu nebo nám zanechejte Vaše číslo
a my se rádi ozveme ve Vámi preferovaný čas.

    Kontaktujte mě
    ×
    Kontaktní formulář