(+420) 222 242 342
Menu

Novinky

Industriální trh začíná vysílat varovné signály. Na trh se častěji dostávají podnájmy za lepších než tržních podmínek

24. 01. 2023

Zatímco v kancelářském sektoru se nájemci chystají na první větší zdražování po deseti letech, na industriálním trhu došlo ke zdražení o 50–70 % již během posledních 18 měsíců. Industriální trh se stále potýká s nízkou neobsazeností, na což developeři reagují. Nyní se staví přes jeden milion metrů čtverečních nových industriálních ploch, z toho velká část v rámci spekulativní výstavby. To je přibližně 10 % aktuální velikosti tohoto trhu v České republice. Navíc se na trh začínají stále častěji dostávat podnájmy.

„Aktuálně začínáme v některých sektorech vidět trend nižšího využívání pronajatých prostor, které byly zasmluvněny v rámci expanzí posledních tří let, jako příklad lze uvést oblast e-commerce. V tomto sektoru vinou současného dění na trhu klesá poptávka a začíná se objevovat trend podnájmů, který byl v kancelářském trhu na vrcholu během covidu, kdy byla docházka do kanceláří na minimálních úrovních. To má v praxi na industriální trh dvojí dopad – na jedné straně vzniká nová konkurence prostorům, které nabízí developeři a zároveň se začínají opět objevovat flexibilnější nájemní smlouvy,“ říká Petr Narwa, Head of Transaction & Consulting Services z Prochazka & Partners.

Na trh se častěji dostávají podnájmy

Zatímco obvyklým standardem v industriálních nájmech v našem regionu jsou smlouvy na pět či deset let, současná situace s podnájmy nahrává možnosti i kratších kontraktů. Někteří pronajímatelé tak již dnes začínají nabízet i smlouvy tříleté, či pětileté s možností ukončení po 3 letech. Tato změna v přístupu je vždy ukázkou toho, že nájemci začínají mít více možností při výběru prostor a také lepší pozici při vyjednávání nájemních podmínek. Neznamená to ale automaticky prostor ke snižování cen nájemného.

„Výhodou podnájmu je jednak kratší délka závazku, ale také to, že se často jedná o smlouvu z dřívější doby, která může mít kupříkladu odlišně zafixované inflační doložky či výhodnější ceny. Zájemce o podnájem se tak může dostat k lepším nájemním podmínkám, než kdyby šel do přímého nájmu se současnými cenami. Obecně pak na industriálním trhu opět začínáme vidět tendence směrem k renegociacím a setrvání ve stávajících prostorech, spíše než k rozšiřování a hledání prostor pro expanzi. Industriální trh je však stále aktivní a velikost poptávky je v celkovém pohledu stále poměrně vysoká. Nedá se tak v žádném případě hovořit o zamrznutí trhu, jako se například stalo loni na podzim v oblasti rezidenčního bydlení,“ dodává Narwa.

Archiv novinek
prochazka-a-partners-office

Rozhovor Radka Procházky v remspace u příležitosti 10. výročí společnosti

09. 11. 2023
Warehouse interior vnitřek poloprázdného skladu

Zima přichází. Letos bez každoročního navyšování kapacit skladových prostor.

08. 11. 2023
Radek Procházka CNN Prima News

Radek Procházka na CNN Prima News: Ceny komerčních nemovitostí jsou na maximu. A klesat nebudou

30. 10. 2023
Radek Procházka
Managing Partner
#

Domluvit schůzku

Stavte se u nás na kávu nebo nám zanechejte Vaše číslo
a my se rádi ozveme ve Vámi preferovaný čas.

    Kontaktujte mě
    ×
    Kontaktní formulář