(+420) 222 242 342
Menu

Novinky

Industriální trh začíná vysílat varovné signály. Na trh se častěji dostávají podnájmy za lepších než tržních podmínek

24. 01. 2023

Zatímco v kancelářském sektoru se nájemci chystají na první větší zdražování po deseti letech, na industriálním trhu došlo ke zdražení o 50–70 % již během posledních 18 měsíců. Industriální trh se stále potýká s nízkou neobsazeností, na což developeři reagují. Nyní se staví přes jeden milion metrů čtverečních nových industriálních ploch, z toho velká část v rámci spekulativní výstavby. To je přibližně 10 % aktuální velikosti tohoto trhu v České republice. Navíc se na trh začínají stále častěji dostávat podnájmy.

„Aktuálně začínáme v některých sektorech vidět trend nižšího využívání pronajatých prostor, které byly zasmluvněny v rámci expanzí posledních tří let, jako příklad lze uvést oblast e-commerce. V tomto sektoru vinou současného dění na trhu klesá poptávka a začíná se objevovat trend podnájmů, který byl v kancelářském trhu na vrcholu během covidu, kdy byla docházka do kanceláří na minimálních úrovních. To má v praxi na industriální trh dvojí dopad – na jedné straně vzniká nová konkurence prostorům, které nabízí developeři a zároveň se začínají opět objevovat flexibilnější nájemní smlouvy,“ říká Petr Narwa, Head of Transaction & Consulting Services z Prochazka & Partners.

Na trh se častěji dostávají podnájmy

Zatímco obvyklým standardem v industriálních nájmech v našem regionu jsou smlouvy na pět či deset let, současná situace s podnájmy nahrává možnosti i kratších kontraktů. Někteří pronajímatelé tak již dnes začínají nabízet i smlouvy tříleté, či pětileté s možností ukončení po 3 letech. Tato změna v přístupu je vždy ukázkou toho, že nájemci začínají mít více možností při výběru prostor a také lepší pozici při vyjednávání nájemních podmínek. Neznamená to ale automaticky prostor ke snižování cen nájemného.

„Výhodou podnájmu je jednak kratší délka závazku, ale také to, že se často jedná o smlouvu z dřívější doby, která může mít kupříkladu odlišně zafixované inflační doložky či výhodnější ceny. Zájemce o podnájem se tak může dostat k lepším nájemním podmínkám, než kdyby šel do přímého nájmu se současnými cenami. Obecně pak na industriálním trhu opět začínáme vidět tendence směrem k renegociacím a setrvání ve stávajících prostorech, spíše než k rozšiřování a hledání prostor pro expanzi. Industriální trh je však stále aktivní a velikost poptávky je v celkovém pohledu stále poměrně vysoká. Nedá se tak v žádném případě hovořit o zamrznutí trhu, jako se například stalo loni na podzim v oblasti rezidenčního bydlení,“ dodává Narwa.

Archiv novinek
Dornych

Kancelářské prostory v Dornychu se začínají plnit dlouho před jeho dokončením

01. 07. 2024
Organica

Společnost Prochazka & Partners zprostředkovala další
významné pronájmy v Ostravě

28. 06. 2024
PernerKa

Nová kancelářská budova PernerKa v pražském Karlíně je díky Prochazka & Partners plně pronajata již rok a půl před dokončením

26. 06. 2024
Radek Procházka
Managing Partner
#

Domluvit schůzku

Stavte se u nás na kávu nebo nám zanechejte Vaše číslo
a my se rádi ozveme ve Vámi preferovaný čas.

    Kontaktujte mě
    ×
    Kontaktní formulář