(+420) 222 242 342
Menu

Novinky

Historie vizualizace kancelářského designu

15. 10. 2020
3D Render pro Assa Abloy

Dnes jsme s našimi architekty připravili drobný exkurz do historie. První dochované zmínky z historie stavebních vizualizací jsou bezesporu stavební plány vytesané do kamene v rámci starověkého Egypta a Mezopotámie (cca 2200 let před n. l.). Následující bezmála 4 tisíce let probíhalo vše víceméně „stejně“, až se dominantním stal papír, na který architekti kreslili ručně své plány.

Kresba egyptské svatyně, zdroj University College London

Návrhy architektů ve 3D

Co se týče 3D zobrazení staveb bylo určitě revolučním počinem začít používat perspektivu. V architektuře se prvenství připisuje italskému architektovi a sochaři Fillipu Brunelleschimu (1377-1446), ačkoliv dějiny umění u perspektivy hovoří vždy o jeho předchůdci, malíři jménem Giotto di Bondone (1267-1337), známému někdy jako „Grande Giotto“.

Fillipo Brunelleschi – Bazilika Ducha Svatého, Florencie (1428)

Vizualizace kancelářského designu

Když zabrousíme do našeho oboru – kterým je mj. i design kanceláří, patří mezi nejcitovanější první zachycené plány moderních kanceláří „Admirality and War Offices“ navržené Alfredem Waterhousem z konce 19. století.

Admirality and War Offices, Alfred Waterhouse (1884)

Cubicle – bída kancelářského designu 20. století

Zatímco na přelomu 19. a 20. století byly kanceláře oddělené, postupem času vznikaly od 20. let 20. století obří open space haly, ve kterých se sedělo v řadách. Historie designu kanceláří si pak zejména na západě v 80. letech prošla hrůzyplným obdobím tzv. „cubicles“ (vymyšlených již v roce 1964 nábytkovou společností Herman Miller a postupně kopírovaných napříč korporacemi). Jednalo se o malé oddělené kóje, přes které nešlo ani vidět svého kolegu v rámci open space.

Poslední dobou se kancelářský design proměnil tak, že se pomalu stírají rozdíly mezi kanceláří a vlastním domovem – i díky rozvoji tzv. coworkingových center, které lákají své uživatele právě na atraktivní design. K tomu je ale třeba změnit i přístup zobrazení návrhů pro klienta. Z jednoduchých space planů také architekti postupem času začali za pomocí počítačového softwaru pro své studie vytvářet 3D rendery, které realisticky ztvární podobu budoucích kanceláří.

Space planning architektů Prochazka & Partners. Vlevo 3D render, napravo klasický 2D plán.

Někteří slavní architekti pak ve svých návrzích upouští od hyper reality a přidávají do nich i některé abstraktní umělecké prvky. Vizualizace tak spíše připomínají science fiction film než budovu či interiér.

Létající ponorky u architektonického renderu v podání studia Luxigon.

Rendery a rozšířená realita

Novinkou posledních let je využití virtuální reality, kdy si po nasazení VR brýlí člověk může novou kanceláří rovnou „projít“ – jedná se však v tuto chvíli ještě o relativně nákladné řešení, které se vyplatí zejména u velikých realizací a investic. Většině investorů pro kvalifikované rozhodnutí o budoucím designu kanceláří však stačí kvalitní 3D render.

3D render od architektů Prochazka & Partners pro našeho klienta Assa Abloy
Archiv novinek

Soutěž Kanceláře roku: Prodlužujeme registrace do 30. dubna 2024

15. 04. 2024
Veselé Velikonoce 2024

Veselé Velikonoce 2024

28. 03. 2024

Zelená výstavba jako klíč k udržitelným industriálním nemovitostem a odchodu od ruského plynu

21. 02. 2024
Radek Procházka
Managing Partner
#

Domluvit schůzku

Stavte se u nás na kávu nebo nám zanechejte Vaše číslo
a my se rádi ozveme ve Vámi preferovaný čas.

    Kontaktujte mě
    ×
    Kontaktní formulář