(+420) 222 242 342
Menu

Novinky

Firmy uvažují o prodeji a zpětném pronájmu svých výrobních areálů či skladů

07. 12. 2021
Firmy uvažují o prodeji a zpětném pronájmu svých výrobních areálů

Vinou probíhající pandemie, rozkladu globálního dodavatelského řetězce, či zvažování nových finančních zdrojů dochází na trhu komerčních realit ke zvýšenému zájmu o produkt „sale & leaseback“. Díky němu mohou vlastníci výrobních areálů či různých továren prodat svou nemovitost a zároveň v ní zůstat v nájmu. Získají tak nejen potřebnou hotovost pro krizové období, ale mohou na trh uvolnit i další brownfieldy pro průmyslovou výstavbu.

„Projekty sale & leaseback jsou aktuálně oblíbené mezi investory do komerčních realit. Na jedné straně umožní investorům získat nemovitost s nájemcem, na straně druhé se může jednat o zajímavé řešení krize u výrobních firem, za kterou mohou potíže v dodavatelském řetězci či s horším odbytem vinou covidu. Prodávající tak mohou získat potřebnou hotovost pro investice do automatizace, či prostředky na překlenutí momentálního výkyvu na trhu, a nadále být v prodávané nemovitosti v nájmu,“ vysvětluje Petr Narwa, Head of Transaction & Consulting Services.

Dlouhodobý nájemce je pro kupujícího výhodou

Prodávající strana nemusí mít obavy, že by ji kupující vypověděl nájemní smlouvu. To, že je nemovitost rovnou obsazená nájemcem, je naopak pro kupujícího výhoda. Nejčastěji se podepisují 5–10leté nájemní kontrakty u sale & leaseback produktů.

„Najít zajímavou příležitost pro výstavbu či již hotový areál, ve kterém by se dala přistavět další skladová a výrobní plocha, je nyní v prémiových lokalitách – kolem větších měst a s dobrou dopravní infrastrukturou – téměř nemožné. Pokud tedy vlastník areálu v dobré lokalitě disponuje navíc pozemkem pro možné rozšíření kapacit, jeho atraktivita pro investory logicky roste. Navíc současné areály disponují značnými výhodami – jsou již v územním plánu a mají veškerou infrastrukuturu, tudíž další výstavba je značna ulehčena,“ dodává Narwa.

Na celou problematiku by se dalo nahlížet i optikou vítězů a poražených aktuální pandemie. Zatímco e-commerce zabírá stále více skladových kapacit v Česku, význam tradiční průmyslová výroby pohledem industriálních nemovitostí upadá. Zejména některé obory jako např. automotive, ve kterých je krize v dodavatelských řetězcích nejvíce patrná, hledají dnes způsoby, jak aktuální krizi překonat. A to i za cenu prodeje svého areálu a jeho zpětného pronájmu.

Archiv novinek
prochazka-a-partners-office

Rozhovor Radka Procházky v remspace u příležitosti 10. výročí společnosti

09. 11. 2023
Warehouse interior vnitřek poloprázdného skladu

Zima přichází. Letos bez každoročního navyšování kapacit skladových prostor.

08. 11. 2023
Radek Procházka CNN Prima News

Radek Procházka na CNN Prima News: Ceny komerčních nemovitostí jsou na maximu. A klesat nebudou

30. 10. 2023
Radek Procházka
Managing Partner
#

Domluvit schůzku

Stavte se u nás na kávu nebo nám zanechejte Vaše číslo
a my se rádi ozveme ve Vámi preferovaný čas.

    Kontaktujte mě
    ×
    Kontaktní formulář