(+420) 222 242 342
Menu

Novinky

Coworkingy zvyšují svůj podíl na trhu

03. 01. 2024
Scott.Weber The Park designed by Prochazka & Partners

Další expanzi nad 3 % veškerých kancelářských ploch brzdí nedostatečná výstavba nových kancelářských budov

Plocha coworkingů v Praze se v posledních letech zvyšuje. Průměrně ročně vzniká 10–15 tisíc metrů čtverečních nových prostor, celková plocha dnes představuje zhruba 3 % veškerých kancelářských ploch. To je méně než v některých západních metropolích, v rámci střední a východní Evropy (CEE) se jedná o průměrnou hodnotu, která Prahu řadí na úroveň Varšavy.

„Coworkingový trh v Praze se kontinuálně rozvíjí, v poslední době je patrná zejména konsolidace větších hráčů. Nejvíce expandují lokální poskytovatelé jako Scott & Weber nebo Worklounge; zahraniční firmy, pro které Praha zatím není klíčovým trhem, se drží spíše zpátky. Expanze probíhá jednak otevíráním nových lokalit, ale zároveň dochází k pohlcování menších poskytovatelů s jednou či dvěma pobočkami,“ říká Jaromír Sachunský, Head of Research společnosti Prochazka & Partners.

Dlouhodobě nejatraktivnějším coworkingovým centrem v Evropě je Londýn, kde tyto prostory tvoří přes 10 % celkových kancelářských ploch. Populární jsou také například v Nizozemsku, kde zaměstnanci ve velké míře pracují formou zkrácených úvazků a nemají tak velkou potřebu trvalého pracovního místa. Praha, stejně tak i ostatní hlavní města v regionu CEE, jako Varšava nebo Budapešť, se nyní pohybují na úrovních kolem 3 %.

Nejčastější klientela coworkingových prostor

Rozhodujících faktorů, proč služeb coworkingu firmy využívají, je více, mezi ty hlavní patří redukce počátečních nákladů na vybudování kancelářských prostor a větší flexibilita nájemní smlouvy. Zároveň může být atraktivní i možnost využívat a měnit přiměřeně velikost prostor podle aktuálních potřeb, nabídnout zaměstnancům rozmanitější místa k práci nebo této varianty využít při vstupu na nový trh. Touto formou v Česku nové pobočky zakládalo hned několik firem z IT sektoru, lze zmínit například americké společnosti Pure Storage nebo SentinelOne. Obě firmy plánují v rychlém sledu nábor řádově stovek zaměstnanců a z coworků se již přestěhovaly do vlastních kanceláří, které tuto expanzi umožní.

„V zahraničí jsou dlouhodobými klienty coworkingových center často i největší nadnárodní korporace, které jsou schopné si pronajmout celý prostor o velikosti několika tisíc m2 najednou. U nás je tento přístup spíše výjimečný, ale například společnost Microsoft takové prostory využívá v rámci administrativního parku Brumlovka, kde si zároveň dlouhodobě pronajímá své vlastní kanceláře,“ doplňuje Sachunský.

Pro další růst v Praze může být překážkou aktuální situace se stavbou nových kancelářských objektů. Za poslední rok a půl výstavba žádné nové administrativní budovy nezačala, dá se tedy očekávat, že pokud budou poskytovatelé chtít rozšiřovat počet svých lokalit, budou se muset zaměřit na stávající objekty, nebo prostory, které jsou již ve výstavbě a budou dokončeny během následujících měsíců. V případě přílišného otálení se velmi pravděpodobně může stát, že v dalších dvou letech žádné nové prostory v atraktivních lokalitách k dispozici nebudou.

Archiv novinek

Největší interiérový projekt roku 2024 Máj Národní se otevírá

11. 06. 2024

Fotogalerie galavečera 8. ročníku soutěže Kanceláře roku

03. 06. 2024

Rekordní osmý ročník soutěže Kanceláře roku zná své vítěze!

30. 05. 2024
Radek Procházka
Managing Partner
#

Domluvit schůzku

Stavte se u nás na kávu nebo nám zanechejte Vaše číslo
a my se rádi ozveme ve Vámi preferovaný čas.

    Kontaktujte mě
    ×
    Kontaktní formulář